1981 yılında Yalova'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Yalova'da tamamlayan Levent sezen, 1999 yılında İngilizce eğitimi almak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. University of Nebraska at Omaha'da bir sene İngilizce eğitimi aldıktak sonra Türkiye'ye dönerek 2001 yılında Çukurova Üniversitesi'nde Maden Mühendisliği bölümünde eğitim görmeye başladı ve 2006 yılının Şubat ayında Maden Mühendisi ünvanı ile mezun oldu. 2007 yılı Nisan ayında vatani görevini yapmak üzere askere gitti. Acemi birliğinde Manisa'da olan Levent Sezen, Usta birliğini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hudut karakolunda, Karakol Çavuşu olarak yaptı.

     Çocukluk yıllarından beri Türkiye Cumhuriyeti madeni paralarını, yabancı ülkelere ait madeni paraları ve eski madeni paralar ile birlikte bazı kağıt paraları biriktirmeye başladı.

     2002 yılında zincir tasarımlarına başlayan Levent Sezen, bu zaman zarfı içerisinde değişik modeller geliştirerek, bir çok çalışmalar yaptı. Halen çalışmalarına devam eden Levent Sezen, Muhteşem Yüzyıl dizisinde kullanılan zincir zırh çalışmalarına imza atarak kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

     Kariyerine 2007 yılında İstanbul'da bir maden şirketinde başladı ve bu süre zarfında iş değiştirerek 2009 yılı itibari ile Satek Şirketler Grubu bünyesindeki Kontrol Market firmasında çalışma hayatını sürdürmektedir.

     2008 ile 2010 yılları arasında bir çok dizide yardımcı oyunculuk yaparak sinema sanatları ile de ilgilenmiştir ve Servet Aksoy (yapımcı) ve Bülent İşbilen (yönetmen) gibi sektörün önde gelen isimlerinden Kamera Önü Oyunculuk eğitimi almıştır.